Horgászat a Duna-deltában
A Duna mielőtt elérné a Fekete-tengert három ágra szakad: Chilia, Sulina és Szentgyörgy. E három ág között számtalan láp, nádas, csatorna, mellékág és erdő alkotja azt a növény- és állatvilágban gazdag területet, amit Duna-deltának nevezünk. Az erdélyi horgászok, éppúgy, mint sok más horgász, nagyon szívesen látogatják ezt a helyet, hiszen ideális horgászhely, ahol számtalan nagy méreti halat lehet fogni. Ezzel a kis írással szeretnénk néhány információt megosztani mindazokkal, akik tervezik, hogy meglátogatják ezt a különleges horgászparadicsomot.
A Deltában télen leginkább csak csukát lehet fogni lékből, vagy nyílt vízből, viszont azt is csak élő csalival, amit meglehetősen nehéz beszerezni ebben az évszakban. A tavasz megérkeztével már indul a süllő, a harcsa és ha tisztul a víz, akkor a ponty is. A zavarosság a főágra jellemző, a csatornákon viszont mindig tiszta a víz, csupán az okozhat gondot, hogy növények úszkálnak, melyek felakadnak a zsinórra. Nyáron és ősszel szinte minden halat meglehet fogni: legfőképpen süllőt, önt, harcsát. Ennek feltétele azonban, hogy a vízállás jó legyen és az időjárás kedvező. Persze egy kis szerencse sem árt!
Csali tekintetében tudni kell, hogy nagyon hatékony az élő csali: például a giliszta, melyből nagyon sok található a térségben, vagy a csíkhal vérszívó azaz nadály, fekete giliszta, melyet meglehet vásárolni a közeli városban Tulcean. Ezen kívül lehet használni kukoricát vagy lisztet, melyekhez ajánlatos ízesítőket, illatosítókat keverni. Természetesen a vállalkozó szelleműek bármilyen csalit kipróbálhatnak és nincs kizárva, hogy szerencsével járnak.
És végezetül még egy fontos dolog: a Duna-deltában rengeteg a szúnyog, ezért mindenki jobban jár, ha visz magával valamiféle szúnyogriasztót (a tapasztaltabbak azt javasolják, hogy jobb a kenőcs, mint a spray, mert hosszabb ideig tartja hatását).
A tó mélyebb és sekélyvizű partszakaszain is az évszaktól függően eredményesen horgászhatunk. A pontyot, a csukát elsősorban a nádasok szélén és öbleiben fogják, a dévért szinte mindenhol, a süllőt zömmel a mélyebb nyílt vizeken, különösen a köves, kavicsos szakaszokon az un. akadókon, illetve a kikötők környékén lehet zsákmányul ejteni. A harcsára a balatoni befolyók és környékük az eredményes. Jó horgászhelyek az úgynevezett marás szakaszok, ahol a déli és északi parti sekélyvizek találkoznak a mélyebb szakaszokkal.
Megjegyzés: míg a "partmenti" területi engedély csak a parttól, illetve csónakkal az 1.500 méteren belüli parti sávban érvényes, addig az "általános" ezen határon túl is, a teljes a nyílt vízen, kivéve a Balatonfelvidéki Nemzeti Park fokozottan védett vízterületét (Bozsai-öböl).
Az engedélyek érvényesek még a befolyó vizek torkolatától a következők szerint:
partmenti I-es területi horgászengedéllyel a Balaton É-i partján a keszthelyi BAHART mólótól a balatonkenesei BAHART mólóig a víz, vagy a vízben álló nádas szélétől számított 100 m-es sávban, valamint a D-i parton 300 m-es sávban
partmenti II-es területi horgászengedéllyel 1500 méteren belüli parti sáv,
általános területi horgászengedéllyel a teljes Balaton, a Balatonfelvidéki Nemzeti Park fokozottan védett területe (Bázsai öböl) kivételével,
valamint a befolyó vizek torkolatától:
a Zala-folyón a fenékpusztai vasúti hídig,
a Hévíz folyáson torkolattól a hévízi angolna nevelő telepnél levő osztó műtárgy előtt számított 50 m-es alvízi szelvényig,
a Páhoki csatornán torkolattól a Hévíz folyásig,
az Egyesített övcsatornán a bárkázó hídtól a Gyöngyös patak befolyásáig,
a Nyugati-övcsatornán a pálmajori vasúti hídig,
a Sári és Cigány-belvízcsatornán a somogyszentpáli bekötőúttól a Nyugati-övcsatornáig
a Fenyvesi-nyomócsatornán a szivattyúházig,
a Keleti-Bozót-csatornán a pusztaberényi vasútállomás felé vezető út hídjáig,
a Jamai-patakon a bugaszegi halastó lecsapoló zsilipjéig,
a Tetves-patakon a balatonlellei halastavak lecsapoló zsilipjéig,
a Kismetszésen a 70-es főútig,
a Nagymetszésen a szóládi fahídig,
a Lesence-,
a Kétöles-,
a Tapolca-,
az Egervíz-
és a Burnót-patakon
és az Egermalom-csatornán a 71-es főútig.
A Balatonon az örvényesi strand keleti végétől Tihany felé a Fejlesztési Bank partszakaszának nyugati határáig, kivéve a MOHOSZ kiépített kőmólóját, partról vagy kiépített állásról tilos horgászni.
A használható felszerelések száma felnőttnél 2, ifjúságinál 1 bot, gyermeknél egy úszós készség egy horoggal.
A területi engedélyek megvásárolhatók a jegyforgalmazóknál: a horgászegyesületeknél, a horgász szövetségek irodáiban és a térség horgászboltjaiban.
A Balaton halászati-horgászati hasznosítójának a Balatoni Halászati Rt. elérhetősége :
tel. (06)- 84-519-630
Tilos kifogni
A felnőtt területi horgászengedélyt váltott horgász a fent felsorolt halakból - beleértve a kősüllőt is - fajonként naponta 3 db-ot, de összesen legfeljebb 5 db-ot foghat ki. Az egyéb fel nem sorolt fajokból összesen 10 kg-ot foghat ki. Ezen belül a méretkorlátozással nem védett fajból kifogott 10 kg-on felüli példányt a horgász megtarthatja, de a méretkorlátozással nem védett halfajokra a horgászatot az adott napra be kell fejezze.
A gyermek területi horgászengedélyt váltott horgász a méretkorlátozás alá tartozó fajokból naponta összesen 1 db-ot, a korlátozás alá nem eső fajokból naponta összesen 5 kg-t foghat ki. Ha a méretkorlátozás alá nem tartozó fajokból olyan példányt fog amellyel az 5 kg-os korlátozást túllépi, a halat megtarthatja, a horgászatot azonban a méretkorlátozás alá nem tartozó halfajokra köteles arra a napra beszüntetni.
ifjúsági: egy horgászbot
gyermek: egy úszós készség, azon egy horog
KÜLFÖLDI
A * jelzett területi engedély tulajdonosa, a keszthelyi, és kenesei BAHA.Rt. mólók között az É-i parton 100 m-es, a D-i parton 300 m-es sávon belül horgászhat, a víz, vagy a vízben álló nád szélétől mérten.
Az általános éves engedéllyel rendelkező 4, a parti II.-el 3, a parti I.-el 2 alkalommal ingyen ( a halat ki kell fizetni ) horgászhat a B.H.Rt. horgásztavain
veszélytelen. Ha kellő körültekintéssel és a szabályok betartásával tesszük
ezt akkor a veszély jelentős mértékben csökkenthető.
A Balatoni Vizirendészet a csónak használattal kapcsolatban a következőket ajánlja a
csónakázók figyelmébe:
„Figyelmeztetés a fenyegető veszélyre” jelzésnél percenként 90-szer felvillanó sárga színű fényjelzés (II. fokú viharjelzés) szükséghelyzet kivételével csónakkal közlekedni tilos!